yol hali

04.04.2013

tumblr_inline_mma64cNOfQ1rp0pcw

İşte şimdi yol vakti. Yolun ötesinde yolculuk vakti. İlk yolculuğum olacak bu kutsal topraklara. Tabi maddi olarak.Umremiz belli olduktan sonra kaç kez rüyalarıma girdi Kabe-i Muazzama. Kimi zaman avlusunda yüzdüm kimi zaman göremeden döndüm. Hep bir olaylar, bir karışıklıklar. Sonra daha da meraklandı kalbim. Şimdi gerçek oluyor hayalim. Hayal demişken belki de kirlenmemiş bir o kaldı elimde. Ya da öyle olmasını dilediğim.

Umre nedir diye sorsalar bana şimdi, bir şey diyemem. Lal kesilir dilim. Evet fiziki özellikleri gibi şeyleri sıralarım sanki gitmiş gibi; fakat o duygular! Görmeden anlayamam o duguları. Anlamadan anlatamam. Bu yazıyı gitmeden, daha hiç görmeden yazmak istedim. Duygularım henüz bulanmadan. Umreye gidip bir insanın duyguları bulanır mı demeyin. İşin özüne odaklanmazsa bunalır, hatta bunaltır.

Bence herkes bir hedef koymalı umreye giderken. Ben çok düşündüm, geldikten sonra neyi değiştirmeliyim diye. sonunda buldum; huşu istiyorum ben Mekke’den, Medine’den. Namazlarım miracım olsun istiyorum, dualarım arşım.

Henüz 19 yaşındayım. Belki yolun başındayım. Yıllardır beklediğim an geldi ama ben hala boşluktayım. Sanki gidemeyecekmişim gibi hissediyorum hep. İçimde ise bir tedirginlik. Belki Rabbimin huzuruna layık görmediğimdendir kendimi.

Dua etmek için isimler alıyorum. Herkes annemden ziyade benden dua istiyor. Sen daha günahsızsın diyorlar. Kimbilir ! Bu cümleyi düşünüyorum. Anlamı altında eziliyorum. Her isimin arzusu binerken omuzlarıma eğiliyorum.

Yol halindeyim şu an. Öğreniyorum. Öğrendikçe değişiyorum. Kendimce araştırmalar yapıyorum, notlar alıyorum. Yine de anlayamıyorum. Valizim açık duruyor yanımda. Götüreceklerimi ayarlıyorum. Fakat heybemde ne olacak bilmiyorum. Ne götüreceğim Rasulullah’a? Ne hesap vereceğim Rabbim’e bunları hiç bilmiyorum.

Haber verecegim şeyler yok değil. Mesela cennet’ül baki’de yatan Şeyh Şamil’e selam götüreceğim. Kardeşler cemiyeti’nden haberler vereceğim. Aişe validemiz’den helallik isteyeceğim. Biz kadınlar senin gibi olamadık diyeceğim. İlmiyle amil olan annemiz, bizi bağışla diyeceğim.

Ve merak ettiğim bir soru daha. Kabe’yi muazzamayı ilk gördüğümde ne diyeceğim? Nasıl dua edeceğim? Herkes yazmamı tavsiye ediyor. Unutursun şaşkınlıktan diyorlar. Ama ben kararsızım. Ne de olsa rabbim ne murad ettiyse o dökülecek dudaklarımdan.

Bunlar benim iç seslerim, serzenişlerim aslında. 48 saatten daha az bir zaman kaldı uçak saatine. Fakat ben asıl şimdi yoldayım!

responses to “yol hali” 2

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapabilmek için lütfen soruyu cevaplayınız. *