söz, nişan hazırlığı ve hediyeler için fikirler

30 mayıs 2015

nisan3

Geçen sene bugün titreyerek taktığımız yüzükler şimdi nasıl da kenetlendi parmağımıza. Nasıl da değiştirdı hayatımızı. Yüzük değildi bizi ‘biz’ yapan. Onunla beraber gelen anlamdı.

Nişan kelimesi sözlükte iz, belirti, eser demektir. Nişan yüzüğü takmak ise benim gönlümde biri var, bu da nişanesi anlamını taşır. Nişan örf ve adetimizde evlilik için atılan ilk adımdır. İki kişinin evlenmek niyetiyle söz kesmesinin, yüzük takmasının İslam hukukundaki adı ise “hıt­be”­dir. Nişan bir evlilik vaadidir, evlilik değil. İslam’da iki kişiyi birbirine bağlayan tek şey nikahtır. Nikah kıyılmadıkça nişanlılar birbiri için yabancıdır. 

Nişanın merasiminin amacı iki ailenin birbirini daha yakından tanımasıdır. Bu yüzden düğün gibi yapılan abartılı nişanları hiç sevemedim. Her zaman kendi nişanım evimizde olsun istedim. Zeynep abla bizim için evini açınca, erkek misafirleri üst katta, kadın misafirleri ise bizde ağırladık. Tam istediğim gibi, hatta istediğimden bile güzel bir nişan oldu.

Eşimin ailesi Bursa’da yaşadığından söz, nişan ve bohça aynı gün gerçekleşti. Eşimin deyimiyle 3’ü bir arada yaptık. 🙂 Nişan ve bohça hazırlığı için iki hafta gibi kısa bir süremiz vardı. O iki hafta hayatımın en yoğun aynı zamanda da en güzel iki haftasıydı. Düşünsenize sürekli bir şeyler alınıyor ve siz ne isterseniz o yapılıyor. Allah razı olsun bu süreçte annem ve babam bir dediğimi iki etmedi. Ne istediysem hepsini eksiksiz yapabildim. Nişanın her detayını tek tek düşündüm, bolca araştırma yaptım. Abartıya kaçmadan şık ve güzel şeyler çıktı ortaya.

nisan6

Kahve fincanları, adet olduğu için ilk defa bugün kullanıldı ve ardından benim çeyizime kaldırıldı. Kahveleri ben yaptım ama elimin titremesinden fincanlara koyamadım. Bunu gören halam, -Beyza, sen de normal insan oldun dedi. Normalde hiç heyecan yapan bir insan değilimdir, ama nişan günü kalbim yerinde değildi. O heyecanımı anlatamam. Düğünümde bile nişandaki kadar heyecanlanmadım.  

El dekor fincanları Mısır çarşısındaki Galeri Set mağazasından aldık. Orda bulunan Uğur Atik bey bize kız isteme ve kahve ikramıyla ilgili çok hoş nüanslar anlattı. İmkanınız varsa fincan almasanız dahi gidip kendisinden dinlemenizi isterim. Ben kısaca anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle erkek tarafı geldiğinde kayınvalide, gelin kızdan bir bardak su ister. Bunun sebebi ise ağzından çıkan ilk sözün hayır duası olmasıdır. Kayınvalide istmese bile bunu bilen gelin kız suyu götürmelidir. Ben misafirlerimize hoşgeldiniz dedikten sonra kayınvalideme en güzel bardağımızla suyu ikram ettim. Bir an şaşırdı, Allah razı olsun kızım dedi. Ardından babannem niye su getirdiğimi açıkladı.

Collage_Fotor

Misafirler yerlerine yerleştiğinde gül şerbeti ve güllü yokum ikram edilir. Hem misafirlerin içi ferahlar hem de tatlı yiyelim tatlı konuşalım denmiş olur. Gül şerbetini Sultanahmet’deki Şerbethane’den aldık. Tepsileri gül yapraklarıyla süsledim. Kayınpederim çok heyecanlanlı olacak ki oturur oturmaz beni istemiş. Biz de hemen kahveleri yapmaya başladık. O telaşede üst kata şerbet göndermeyi unutmuşuz. Erkeklere ikram edemedik ne yazık ki. Aman, siz herkese ikram etmeyi unutmayın!

Bu yazıyı yazmamın asıl sebebi benim gibi hazırlık yapanlara yardımcı olabilmek. Telaşeler insanın kafasını allak bullak edebiliyor. Sakin olun, herşey çok güzel olacak. Yeni bir insan, yeni bir aile tanıyorsunuz. Hiç kolay bir süreç değil kabul ediyorum. Ama tadını çıkarmaya çalışın. Ufak tefek şeyleri büyütüp en tatlı anları kendinize zehir etmeyin.

Hiçbir şeyi atlamamak için yapmanız gerekenleri yazmakla işe başlayabilirsiniz. Böylece yaptıklarınızın üstünü çizip, yapmadıklarınıza daha çok odaklanacaksınız. Yazmak, kafanızı toplayıp daha rahat hareket etmenizi sağlayacak. Ne ikram edeceksiniz, ne giyeceksiniz, bohça için neler eksik hepsini tek tek not almayı ihmal etmeyin.

nesn

Söz tepsimi Home Sweet Home’dan aldım. Artık piyasada bu tür hazırlıklar için sonsuz seçenek mevcut. İçinize sinen bir tepsi mutlaka bulursunuz. Bu tepsiyi alırken rengi, gümüş olması herşeyi çok hoşuma gitti. Kurdele olarak kırmızı kurdele istemedim. Kırık beyaz fitilli kurdelelerden alıp önceden  hazırladım. Tepsinin makası sadece dekor amaçlı, kör bir makas. Makas kesmiyor desek yalan değil, kesmiyor 🙂 Ama ben içinde para olan adetleri hiç sevmiyorum. Keskin bir makası salona önceden koymayı ihmal etmedim.

Elbisemi de terziye emanet ettikten sonra nişan hediyeleri için hazırlıklara başladım. Söz ve nişan bir arada olduğu için misafirlerimize güzel hediyeler hazırlamak istiyordum. Verdiğim hediye güzel olduğu kadar kullanılabilir olmalıydı.

İlk düşündüğüm hediye seçeneği söz mendili oldu. Sözde kız tarafının mendil vermesi eskilere dayanan bir adet. Kızımızı verdik, hayırlara vesile olsun anlamı taşıyor. Hem güzel hem anlamlı bir hediye oldu. Şimdi gittiğim yerlerde mendilimi bir yerlere serdiklerini görüyorum. İşin en mutlu eden kısmıda bu. Mendilleri nişan masasına koymamız için aynalı bir tepsi yaptırdı babam. Şu an bu tepsiyi hem soframda hem de dekorasyon amaçlı kullanıyorum.

nişan1

Mendillerimi instagramda @eventrises hesabına yaptırdım. İstediğim güpür çok daha farklıydı fakat şansıma piyasada tükenmiş. Üretilmesini bekleyecek zamanımız olmadığı için farklı bir güpür seçmem gerekti. Beğeneceğim bir güpür bulmak için biraz gezdiler sağolsunlar. Çok şükür mutlu sonla bitti. Mendillerimi tam zamanında yetiştirdiler. Eğer siz de böyle bir hediye düşünürseniz tavsiye edebilirim.

Mendilleri tek başına vermek istemedim. Bunun için gül temalı bir takım eklemeler yaptık. Alışveriş için Eminönü mercan yokuşuna gittik. Orda çeşitli cam dükkanları var. Biz Süleymaniye’den inerken sağ köşede olan dükkana uğradık. İsmini hatırlamıyorum ama giderseniz çok kolay bulabilirsiniz. Aldığımız şişelere gül suyu koyduk, ve yine aynı yokuşta bu sefer sol tarafta kalan çiçekçiden aldığımız minik çiceklerle süsledik. Bu çiçekler paketli olarak satılıyor. Farklı renkler kullanarak istediğiniz gibi süsler hazırlayabilirsiniz. 

Yokuşun biraz daha aşağısında olan Şarkhan’a uğrayıp organze keseler aldık. Şarkhan bu konuda biçilmiş kaftan. Biraz gezerseniz istediğiniz her türlü şeyi bulabilirsiniz. Size tavsiyem ilk girdiğiniz yerden alışveriş yapmayın. biraz gezip öyle karar verin. Kısa bir arayıştan sonra istediğimiz gibi bir kese bulduk. Bu keselerin içini ise mısır çarşısından aldığımız minik gül çaylarıyla doldurduk.

nisan10

Hazırladığımız hediyeleri süslemek için tül kullandık. İlk denememizde gül suyu ağır geldiği için tül bir türlü düzgün olmadı. Sonra altına sert bir şey koymamız gerektiğini farkettik. Aliminyum folyodan yapılan tabakların içine konan düz plakalar var, bilir misiniz? Onları iki kat olarak zımbalayıp  bir taban hazırladık. Gümüş rengi olduğu için güzel de durdu. Bu tabana gül suyu, gül çayı ve söz mendilini güzel bir şekilde yerleştirdikten sonra tülle paketledik. Babam tülleri kesti, annem çiçekleri hazırladı. Ve o gün bizde bulunan yakınlarımızın da yardımıyla hediyelerimizi bir güzel paketledik.

 

Ben biraz (biraz dediğime bakmayın, takıntılı derecede) mükemmelliyetçi bir insanım. Herşey tam istediğim gibi olsun, hiç bir pürüz olmasın diye çok emek verdim. Ama işin sonunda şunu anladım. Ne kadar uğraşırsanız uğraşın bazı şeyler elinizde olmayan sebeplerle eksik ya da hayal ettiğinizden farklı olabiliyor. Evet, tedbirli olalım ama yeri geldiğinde de teslim olmayı bilelim. Ben çok büyük sıkıntılarla ya da aksiliklerle karşılaşmadım. Ama o zamanlar küçücük bir aksilik bile insana -hı, ne olacak şimdi, ne yapacağız, herşey mahvoldu gibi hissettirebiliyor. Oluruna bırakmaya çalışın, herşey olacağına varıyor.

nisan2

Oldukça uzun bir yazı oldu, eğer buraya kadar sabredip okuduysanız lütfen yorum yapmayı unutmayın! Umarım herşey gönlünüzün güzelliğince olur… 

 

 

responses to “söz, nişan hazırlığı ve hediyeler için fikirler” 2

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapabilmek için lütfen soruyu cevaplayınız. *