ramazan’ı bereketli geçirmek

ramazan1

Ramazan geldi diye heyecanlanıp, mutlu olanlar burda mı? Çok şükür bu yıl da eriştik güzel, huzurulu, çok sevgili Ramazan ayına. Çocukluğumun Ramazanlarını düşünüyorum da oruç tutmak için can atardım. İftardan önce evin erkekleri sırtına alıp gezdirirdi, iftarda canımız ne çekiyorsa o yapılırdı. Bir de anneannemde yaptığımız sahurlar… 

Ne yazık ki herşey gibi Ramazan ayı da bozulmaya, içi boşaltılmaya çalışıyor. Eskiden sokakta birşeyler yiyen insan sayısı ne kadar azsa şimdi bir o kadar fazla. Kimsenin oruca, oruçluya saygısı kalmadı. Tesettürlü hanımlar bile alenen restaurantlarda yemek yemekten haya etmez oldu. Ramazan’ın sahuru, mukabelesi, teravihi, iftarı değil de eğlencesi cazip hale geldi.

Çocukken tüm mesele aç durabilmekti. Ama şimdi büyüdük. Oruç tutmanın aç kalmaktan ibaret olmadığını, orucun bizi hertürlü kötülükten alıkoyması gerektiğini öğrendik. Gelin bu yıl Ramazan ayını daha bereketli geçirelim. Kendimize bir Ramazan çetelesi hazırlayalım. Çetele, bir şeyin hesabını tutmak amacıyla hazırlanan tablodur. Hazırlayacağımız Ramazan çetelesi yaptığımız/ yapmadığımız şeyleri daha iyi tahlil edebilmemizi sağlayacak.

Bundan sonra her sahur vakti blogda yeni bir yazı bulacaksınız. Bu yazılarda Ramazan çetelemizin  temel programının yanında hangi surenin mealini okuduğumuzu, günün duası, günün hadisi, haftanın kitabı gibi öneriler olacak.

Namaz vakitleri bu çetelenin ana temelini oluşturacak. Elimizden geldiğince 5 vakit farz namazlarımızın yanında sünnet olan kuşluk ve teheccüd namazını da kılacağız.

Birçoğumuz mukabeleye gidiyor. Fakat mukabele ayrı kendi okuduğumuz hatim ayrı. Biz çetelemize kendi hatimimizden kaç sayfa okuduğumuzu yazacağız.

Düzenli zikirlerimiz olacak. Bu ramazan, kalbimizden geçen bir niyet için 70 bin kelime-i tevhid çekeceğiz. İnsanın dili zikirde olduğu zaman boş konuşmuyor, yürüdüğü yolu, attığı adımı sevap kapısı haline getiriyor. Teravihe gidip gelirken, iftarı beklerken, yemekten sonra dinlenirken… Her bulduğumuz vakitte Kelime-i tevhid çekersek bir ayın sonunda tamamlamış oluruz Allah’ın izniyle.

Programımızda bir de Esma’ül Hüsna ezberi var. Allah’ın isimlerini de bu ay ezberlemiş olacağız. Ezberinde olanlar ise anlamlarını ezbeyecek. Her ikisini de biliyorum derseniz bu sizin için bir hatırlatma olur. Ne demişler et-tekraru ahsen velev kane yüz seksen: tekrar güzeldir, yüzsen kere de olsa .

Şimdi alın kağıt kaleminizi  ve kendi çetelenizi oluşturun. Bugünden itibaren Ramazan’ımızı bereketlendirelim. 

            Ramazan Bir 

 • Günün meali; KIYAMET SURESİ
 • Günün hasenesi; En az 5 kişiyle selamlaşmak
 • Günün hadisi; Allahü teâlâya yemin ederim ki, iman etmedikçe Cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olamazsınız. Size bir amel bildireyim onunla birbirinizi seversiniz: Aranızda selamı yayın! [Müslim, Tirmizî]
 • Günün videosu; Ramazan nedir, ne değildir?
 • Günün duası; Allah’ım, bu günde tuttuğum orucu, gerçek orucu tutanların orucu gibi ve ibadetimi, gerçek ibadet edenlerin ibadeti gibi kıl. Ey alemlerin ilahı! Bu günde beni gafillerin uykusundan uyandır. Suçumu bu günde bağışla!
 • Günün ezberi; Allah(C.C.): “Eşi benzeri olmayan, bütün noksan sıfatlardan münezzeh tek ilah, Her biri sonsuz bir hazine olan bütün isimlerini kuşatan özel ismi. İsimlerin sultanı.”
   Er-Rahmân: “Dünyada bütün mahlükata merhamet eden, şefkat gösteren, ihsan eden.”
   Er-Rahîm: “Ahirette, müminlere sonsuz ikram, lütuf ve ihsanda bulunan.”
 • Günün zikri; Subhanallahi ve bi-hamdihi subhanallahi’i azim (en az 100 kere) Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:“Bir kimse günde yüz defa sübhânallâhi ve bi-hamdihî subhanallahi’l azim derse, onun günahları deniz köpüğü kadar bile olsa hepsi bağışlanır.”
 • Günün tefekkürü; İslam coğrafyası neden kan ağlıyor?

🕋 Teheccüd namazı ✅
🍴 Sahur ❌
🕋 Sabah namazı
📖 Hatim okuması
🕋 Dûhan -kuşluk- namazı
⌛️ Zikir vakti (Kelime-i Tevhid)
📄 Meal okuması (Kıyamet Suresi)
🕋 Öğlen namazı
✨ Günün hasenesi (selamlaşmak)
⏯ Günün videosu
🕋 İkindi Namazı
💭 Tefekkür vakti
💯 Günün ezberi (Esma’ül Hüsna)
🍲 İftar vakti
⌛️ Zikir vakti (günün zikri)
🕋 Akşam namazı
📖 Hatim okuması
🕋 Yatsı namazı
🕋 Teravih namazı
📝 Çetele notları

Bu çeteleyi gün gün kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Ben örnek olması açısından hazırladım. Yaptığımız/ yapmadığımız maddeleri işaretleyerek Ramazan ayının sonunda neleri yapıp yapmadığımızı göreceğiz. Eklemek istediğiniz ve sormak istediğiniz şeyler varsa yorumlar kısmına bekliyorum. Bereketli, mutlu Ramazanlar! 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapabilmek için lütfen soruyu cevaplayınız. *