Ramazan günlüğü: 2. gün

ramazan-2.gün

İlk oruç gününüz nasıl geçti? Bizim çok rahat geçti Elhamdulillah. Ramazan, serinliğiyle geldi her zamanki gibi. Hava bile huzur doldu sanki. Gök kapıları rahmet için açıldı. Yağmur yıkadı tüm pislikleri.

Dün Ramazan ayını bereketli geçirmek için bir program hazırladık. Bugün ikinci günümüz. Allah hayırlısıyla 30. günü tamamlamayı nasib etsin.

Kelime-i tevhid çekmeye başladınız mı? günde ortalama 2500 adet çekmemiz gerekiyor ki Ramazan’ın sonuna bitirmiş olalım.

İkinci günün programı

 • Günün meali; Fatiha suresi
 • Günün hasenesi; Yaptığımız herşeyde ‘Allahım bu işi senin rızan için yapıyorum” diye niyet etmek.
 • Günün hadisi;Şeddâd İbni Evs (r.a.)’den rivayet edildiğine göre Resûlullah (s.a.s.), Seyyidu’l-istiğfarın; “duaların efendisi, istiğfârın en üstünü” olduğunu; bu itibarla, her kim bu duayı, sevabına ve faziletine bütün kalbiyle inanarak gündüz okur da o gün akşam olmadan ölürse cennetlik olacağını, yine her kim, sevabına ve faziletine gönülden inanarak gece okur da sabah olmadan ölürse yine cennetlik olacağını ifade buyurmuşlardır.
 •  Günün videosu; Ramazan’a mı ibadet ediyorsun Allah’a mı?
 • Günün duası; Seyyidü’l istiğfar duası Peygamber Efendimizin bize öğrettiği çok önemli bir dua var. Sık sık okuyup ezberlemeye çalışalım. Bu özel duanın anlamı ise şöyle;Seyyidul istiğfar duasının anlamı: “Allah’ım! Sen benim Rabbimsin! Beni sen yarattın. Ben senin kulunum; gücüm yettiğince ezelde sana verdiğim sözümde ve vaadimde durmaktayım.Yaptığım kötülüklerin ve işlediğim kusurların şerrinden sana sığınırım. Bana lütfettiğin, üzerimdeki nimetlerini yüce huzurunda minnetle anıp, itiraf ederim. Aynı şekilde günahımı da itiraf ederim. Beni bağışla; çünkü senden başka hiçbir kimse günahları affedip bağışlayamaz.”(Buhârî, De’avât, 2, 15; Ebû Davud, Edep, 101; Tirmizî, De’avât, 15; Nesâî, İstiâze, 57; İbn Mâce, Dua,14 )istigfar-duasi-seyyyidul-istifar
 • Günün ezberi; 4- El-Melik: “Mülkün, kainatın sahibi, mülk ve saltanatı devamlı olan.”
                                5- El-Kuddûs: “Her noksanlıktan uzak ve her türlü takdıse layık olan.”
                                6- Es-Selâm: “Her türlü tehlikelerden selamete çıkaran.
 • Günün zikri;  Lâ ilâhe illallâhu vahdehu lâşerîke leh, lehu’l mülkü ve lehu’l hamdü ve hüve alâ külli şey’in kadîrHz. Ebû Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
  “Kim, ‘Lâ ilâhe illallâhu vahdehu lâşerîke leh, lehu’l mülkü ve lehu’l hamdü ve hüve alâ külli şey’in kadîr.’ duasını bir günde yüz kere söylerse, kendisine on köle âzad etmiş gibi sevab verilir, ayrıca lehine yüz sevab yazılır ve yüz günahı da silinir. Bu, ayrıca üç gün akşama kadar onu şeytana karşı muhafaza eder. Bundan daha fazlasını okumayan hiçbir kimse, o adamınkinden daha efdal bir amel de getiremez. Kim de bir günde yüz kere”Sübhânallahi ve bihamdihi” derse hataları dökülür, hatta denizin köpüğü kadar (çok) olsa bile.”Buhârî, Daavât 54, Bed’ü’l-Halk 11 
 • Günün tefekkürü; Yaptığımız işleri hayır kapısına çevirmek için neler yapmalıyız?
 • Haftanın kitabı; Nureddin Yıldız/ Ramazan Risalesi

 

🕋 Teheccüd namazı
🍴 Sahur ✅
🕋 Sabah namazı ✅
📖 Hatim okuması ✅
🕋 Dûhan -kuşluk- namazı ✅
⌛️ Zikir vakti (Kelime-i Tevhid) ✅
📄 Meal okuması (Fatiha Suresi)
🕋 Öğlen namazı ✅
✨ Günün hasenesi (selamlaşmak)
⏯ Günün videosu
🕋 İkindi Namazı ✅
💭 Tefekkür vakti
💯 Günün ezberi (Esma’ül Hüsna) ✅
🍲 İftar vakti
⌛️ Zikir vakti (günün zikri)
🕋 Akşam namazı ✅
📖 Hatim okuması ✅
🕋 Yatsı namazı ✅
🕋 Teravih namazı
📝 Çetele notları

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapabilmek için lütfen soruyu cevaplayınız. *