ramazan günlüğü: 9. gün

agac-fidanib

Ramazan ayı tüm bereketiyle devam ediyor. Zaman sanki su gibi, çok hızlı geçiyor. Ne ara iftar yapıyoruz ne ara yeni güne başlıyoruz anlamıyorum. Zaten bu yıl iftarlar annemden, Allah razı olsun. Daha mutfağa girmedim 🙂 Sizin ramazan ayınız nasıl geçiyor, ramazan çetelesi tutuyor musunuz? Yorumlarınızı bekliyorum.

Bugünun konusu mü’min kardeşlerimize yardım olsun. Neler yapabiliriz, elimizden ne gelir? Bizim için çok küçük olan bir iyilik başkası için dünyalara bedel olabilir. Yoldan bir taş kaldırmak, birine eziyet olan bir sıkıntıyı gidermek… Kendimize bir bakalım ve elimizden ne geliyorsa yapmaya çalışalım. 

 • Günün meali; Mülk Suresi 15/30
 • Günün hasenesi; Bir mü’minin sıkıntısını gidermek
 • Günün hadisi; Bir kimse, mümin kardeşini sevindirince, Allahü teâlânın yarattığı bir melek, bu kimse ölünceye kadar hep ibadet eder. Ölüp kabre konunca, yanına gelerek, “Beni tanıyor musun?” der. Ölü, “Hayır, sen kimsin?” diye sorunca, “Bir müslümana vermiş olduğun sevincim. Bu gün seni sevindirmek için, sana gönderildim. Kabirde ve kıyamette sana şefaat edip Cennetteki makamını göstereceğim” der.
 • Günün videosu; Dünyayı değiştirmek sizin elinizde
 • Günün duası;
  دعاء اليوم التاسع: اللهمّ اجْعَلْ لي فيهِ نصيباً من رَحْمَتِكَ الواسِعَةِ واهْدِني فيهِ لِبراهِينِكَ السّاطِعَةِ وخُذْ بناصيتي الى مَرْضاتِكَ الجامِعَةِ بِمَحَبّتِكَ يا أمَلَ المُشْتاقين.“Allahummec’al lî fîhi nasiben min rahmetik’el-vasia, vehdinî fîhi li-berahinik’es-satia, ve huz bi-nasiyetî ila merzatik’el-camia, bi-mehabbetike ya emel’el-muştagîn.”

  Anlamı: Allah’ım! Bu günde geniş rahmetinden beni nasipsi bırakma; açık delil ve burhanlarını bana göster ve beni alıp en kapsamlı hoşnutluğa götür; muhabbetinle ey şevkli insanların arzusu!

   

 • Günün ezberi;  25- El-Mu’ız: “Dilediğini aziz eden, izzet veren.”26– El-Müzil: “Dilediğini zillete düşüren.”27- Es-Semi: “Her şeyi en iyi işiten.”
 • Günün tefekkürü; Etrafımızda yardıma ihtiyacı olan kimselere yardım için elimizden geleni yapıyor muyuz?

🕋 Teheccüd namazı
🍴 Sahur ✅
🕋 Sabah namazı ✅
📖 Hatim okuması ✅
🕋 Dûhan -kuşluk- namazı ✅
⌛️ Zikir vakti (Kelime-i Tevhid) ✅
📄 Meal okuması (Fatiha Suresi)
🕋 Öğlen namazı ✅
✨ Günün hasenesi (selamlaşmak)
⏯ Günün videosu
🕋 İkindi Namazı ✅
💭 Tefekkür vakti
💯 Günün ezberi (Esma’ül Hüsna) ✅
🍲 İftar vakti
⌛️ Zikir vakti (günün zikri)
🕋 Akşam namazı ✅
📖 Hatim okuması ✅
🕋 Yatsı namazı ✅
🕋 Teravih namazı
📝 Çetele notları

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapabilmek için lütfen soruyu cevaplayınız. *