ramazan günlüğü: 29. gün

 

IMG_3337

Terör bayram seyran dinlemiyor. Hainler bu seferde Medine’yi, Mescid’i Nebevi’yi bombalamış. Medine, ki huzurun, hoşgörünün, peygamberimin şehri. Medine ki apaydınlık, gözümüzün nuru, gönlümüzün sururu. O mübarek toprakları  bile siyah dumanlar altında bırakmışlar. Bu nasıl birşey aklım, hafsalam anlamıyor. Artık müsümanların birleşme vakti geldi. Elimizde avucumuzda ne varsa bir bir patlatıyorlar. İçimize korku salıp bizi yok etmek için ellerinden ne geliyorsa yapıyorlar. Allah bu mübarek günlerin hürmetine bizlere akıl fikir ve birlik olma gücü versin!

Bugün Ramazan’ın son günü. Bir ay dedik, kuş gibi geldi, geçti. Bayram konusunda maalesef yine ayrı düştük. Arabistan’da hilali görülmediği için Ramazan’ı 30’a tamamlayacaklar. Biz ise yarın bayram yapacağız. İşte bunlar hep halifesizliğin, başsızlığın acı sonuçları. Bayramımız bile birlik içinde olmuyor. Dua edelim, dua edelim ki bu günler geride kalsın. Ortadoğu’da sular durulsun, herkes memleketine kavuşsun…

Ramazan ayını hep birlikte daha bereketli geçirmek için birşeyler yaptık. Eğer düzenli çektiyseniz kelime-i tevhidiniz bitti demektir. Ben bitiremedim ne yazık ki 🙁 Ama devam ediyorum. Aranızda bitirenler varsa bu gece duasını yapsın. Bizi ve tüm müslümanları da unutmasın.

Ey Rabbim biz Ramazan’dan razıyız, Ramazanı da bize razi eyle!

 • Günün meali; Enfal 71/ Eğer sana hıyanet etmek isterlerse iyi bilsinler ki, bundan önce Allah’a hainlik ettiklerinden dolayı Allah onların ezilmelerine imkân verdi. Allah her şeyi hakkıyla bilen hüküm ve hikmet sahibidir.
 • Günün hadisi; Resulullah (sav) buyurdular ki: “Medine’de ölmeye muktedir olan orada olsun. Zira ben, orada ölene şefaat ederim.”
 • Günün videosu; Derdi olan izlesin
 • Günün duası;اللهمّ اجْعَلْ صيامي فيهِ بالشّكْرِ والقَبولِ على ما تَرْضاهُ ويَرْضاهُ الرّسولُ مُحْكَمَةً فُروعُهُ بالأصُولِ بحقّ سَيّدِنا محمّدٍ وآلهِ الطّاهِرين والحمدُ للهِ ربّ العالمين.

  30. Günün Duası: “Allahummec’al siyamî fîhi bi’ş-şukri ve’l-gabûli alâ ma terzahu ve yerzah’ur-resûl, muhkemeten furûuhu bi’l-usûl, bi-haggi seyyidina Muhammedin ve Âlih’it-tahirîn, ve’l-hamdulillahi rabb’il-alemîn.”

  Anlamı: Allah’ım! Bu günde tuttuğum orucu kendin ve resulün beğendiği şekilde mükâfatlandırıp kabul buyur ve onun furuunu -iman ve ihlâs olan- usulüyle pekiştir; efendimiz Muhammed ve onun tertemiz Ehlibeyti hakkında -Ey Rabbim!- Ve bütün övgüler âlemlerin rabbi olan Allah’a mahsustur.

 • Günün ezberi;92- En-Nâfi: “Fayda veren şeyleri yaratan.”
  93- En-Nûr: “Alemleri nurlandıran, dilediğine nur veren.”
  94- El-Hâdî: “Hidayet veren.”
  95- El-Bedî: “Eşi ve benzeri olmayan güzellik sahibi, eşsiz yaratan.”
  96- El-Bâkî: ”Varlığının sonu olmayan, ebedi olan.”
  97- El-Vâris: “Her şeyin asıl sahibi olan.”
  98- Er-Reşîd: “İrşada muhtaç olmayan, doğru yolu gösteren. ”
  99- Es-Sabûr: “Ceza vermede acele etmeyen.”

 • Günün tefekkürü; Ramazan’ı hakkıyla geçirebildik mi? 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapabilmek için lütfen soruyu cevaplayınız. *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.