ramazan günlüğü: 26. gün

r

Bugün kandil gecesi -mi acaba?- 

Ramazan’ın her 27. gecesi gelip bizi bulan değil, bulmak için bütün Ramazan peşinde koştuğumuz gece ‘Kadir Gecesi’dir. Ömre bedel gecedir. Nureddin yıldız

Kadir gecesinin hangi gün olduğu belli değildir. Peygamber Efendimiz Kadir gecesini Ramazan’ın içinde özellikle de son 10 günde aramamız gerektiğini söylemiştir. 27. geceyi kadir gecesi ilan etmek Ramazan’daki  o arayışı yok eder. Biz bir gecenin değil her gecenin hakkını verirsek, işte o zaman belki kadir gecesine kavuşabiliriz.

 • Günün meali; Kadîr sûresi, 1-5 “Biz onu Kadir gecesi indirdik. Kadir gecesi nedir, bilir misin sen? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Meleklerle Ruh o gece Rabblerinin izniyle her iş için iner de iner. Tam bir esenliktir o gece, tâ tan yeri ağarıncaya kadar.” 
 • Günün hadisi;Âişe -radıyallâhu anhâ-, Peygamber Efendimiz’e: “–Ey Allah’ın Rasûlü! Kadir Gecesi’nin hangi gece olduğunu bilecek olursam, o gece nasıl dua edeyim?” diye sormuş, Fahr-i Kâinat Efendimiz de:اللَّهُمَّ إِنَّكَ عَفُوٌّ تُحِبُّ الْعَفْوَ فَاعْفُ عَنِّي“«Allah’ım! Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin. Beni bağışla!» diye dua et!” buyurmuştur. (Tirmizî, Deavât, 84)
 • Günün videosu; Kadir gecesi özel programı nasıl olmalı?
 • Günün ezberi;
  75- El-Zâhir: “Varlığı açık, aşikar olan, kesin delillerle bilinen. ”  
  76- El-Bâtın: “Akılların idrak edemeyeceği, yüceliği gizli olan. “
  77- El-Vâlî: “Bütün kainatı  idare eden.”
  78- El-Müteâlî: “Son derece yüce olan.”
 • Günün Duası;اللهمّ اجْعَل سَعْيي فيهِ مَشْكوراً وذَنْبي فيهِ مَغْفوراً وعَملي فيهِ مَقْبولاً وعَيْبي فيهِ مَسْتوراً يا أسْمَعِ السّامعين.26. Günün Duası: “Allahummec’al sa’yî fîhi meşkûran ve zenbî fîhi mağfûran ve amelî fîhi magbûlen ve aybî fîhi mestûra, ya esme’as-samiîn.”

  Anlamı: Allah’ım! Bu günde çabamı mükâfatlandır; günahımı bağışla; amelimi kabul buyur ve gözümü –günahlara- kapa; ey duyanların en iyi duyanı!

 •  Günün tefekkürü; Belli olan bir günde aşkla ve şevkle ibadet ederken, o günü aramaya neden mecalimiz yok?

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapabilmek için lütfen soruyu cevaplayınız. *