ramazan günlüğü: 23. ve 24. gün

IMG_61842

Dün akşam saatlerinde, yine haince bir saldırı yapıldı güzel ülkemize. Yine canlar gitti, yine evlerin ocağına ateşler düştü. Yine diyorum, çünkü artık sayısını unuttum. Hepimizin geçtiği, her an bir yakınımızın orda olabileceği bir yer; havaalanı! Herkes bir sorumlu arıyor. Yine hükümet istifa, aman Tayyip olmasaydı olmazdı… Ya hu ev sahibi suçlu da hırsızın hiç mi suçu yok?

Bunu yapan adi insanlar hiç suçlu değil, varsa yoksa hükumet konuşuluyor. Bu teröristler şurdan bir süre önce Bürüksel’in, göbeğinde, Fransa’nın merkezinde patlatmış bombaları. Orda olunca acı günleri oluyor bizde ölüm terminali dimi? Çünkü hergün patlama yaşanıyor bizim havaalanımızda.

Bu ikiyüzlüler de en az bu hain saldırıları yapanlar kadar suçlu benim gözümde. Her fırsatta ülkemizi baltalayanlar, her acıdan nemalanmaya çalışanlar. Dertleri yitip giden canlar değil, dertleri kendi rantları, kendi rahatları. Allah hepsini bildiği gibi yapsın.

Biz Allah’a emanet yaşıyoruz şu dünyada. Ne kendi ecelimize engel olabiliriz ne de başkalarınınkine. Elimiziden gelecek tek şey dua etmek. O hainlerin bir planı varsa Allah’ın da var!

IMG_7017

 

 • Günün meali; Al-i İmran/ 54 Onlar tuzak kurdular. Allah da tuzak kurdu. Allah, tuzak kuranların en hayırlısıdır.
 • Günün hadisi; Her musibet, affedilecek bir günah için gelir.  [Ebu Nuaym> Günün hasenesi;  
 • Günün ezberi;
  64- El-Kayyûm: ‘Varlıkları diri tutan, zatı ile kaim olan.”
  65- El-Vâcid: “Kendisinden hiçbir şey gizli kalmayan, istediğini, istediği vakit bulan.”
  66- El-Macîd: “Kadri ve şanı büyük, keremi, ihsanı bol olan.”
  67- El-Vâhid: “Zat, sıfat ve fiillerinde benzeri ve ortağı olmayan, tek olan.”
  68- Es-Samed: “Hiçbir şeye ihtiyacı olmayan, herkesin muhtaç olduğu.”
  69- El-Kâdir: “Dilediğini dilediği gibi yaratmaya muktedir olan.”

 • Günün duası;
  اللهمّ اغسِلْني فيهِ من الذُّنوبِ وطَهِّرْني فيهِ من العُيوبِ وامْتَحِنْ قَلْبي فيهِ بِتَقْوَى القُلوبِ يا مُقيلَ عَثَراتِ المُذْنِبين.
  Günün Duası: “Allahummeğsilnî fîhi min’ez-zunûb, ve tahhirnî fîhi min’el-uyûb, vemtehin galbî fîhi bi-tegv’el-gulûb, ya mugîle eserat’il-muznibîn.”
  Anlamı: Allah’ım! Bu günde beni günah ve kusurlardan beni yıkayıp temizle; kalbimin imtihanında bana kalplerin takvasını ver; ey günahkârların sürçmelerini bağışlayan –Rabbim-!
 • Günün tefekkürü;  Bu yaşadığımız musibetler neyin bedeli olabilir? Bize bir işaret, kendimize gelmemiz için bir uyarı mıdır? 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapabilmek için lütfen soruyu cevaplayınız. *