ramazan günlüğü: 18. gün

nocanvas_oruc-prk1b

23.06.16

İstanbul da en az Dubai kadar sıcak bugün. Orada heryer klimalı ve serindi en azından 🙂 Bir de sebebini anlayamadığım bir şekilde orda daha rahat oruç tuttum. Ne bir acıkma, ne bir susama. Hem de bütün gün dışarıda olmamıza rağmen. Seferi olmamıza rağmen oruç tuttuğumuz için Allah’ın bir rahmetiydi belki de.Oruç demişken, Dubai de müslumanların dışarıda yemek yemesi ve içmesi yasak. Nüfusun çoğunu gayri müslimler oluştursa da iftar saatine kadar restaurantlar kapalı ya da küçücük bir yerde perde arkasında satış yapıyor. Biz yiyen içen gayrimüslim bile görmedik.

Bir de ülkemize bakalım. Bizde böyle bir durum olsa başta oruç tutmayan sözde müslümanlar bile ayaklanır. Yerim içerim bu kimseyi ilgilendirmez deyip, üstüne de saygı beklerler. Evet, İbadet kulla Allah arasında bir olgu. Kimsenin başında bekleyip namaz kıldıramayacağımız gibi zorla oruç da tutturamayız. Ama insana saygıları yoksa bile bu aya hürmeten en azından gizli yemeleri gerekir. Eğer mesele saygı göstermekse önce burdan başlamak lazım!

 • Günün meali; Bakara 183/Ey iman edenler! Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz.
 • Günün kıssası; Bir mübarek Ramazan günü, Mecusinin birinin çocuğu, elinde ekmekle sokağa çıkar. Bu hali gören çocuğun babası, kolundan tuttuğu çocuğuna, eve girmesini ihtar eder ve der ki : – Oğlum, ayıptır! Müslümanlar bugün oruçludur. Biz Mecusiyiz, ama oruçlu Müslümanlar karşısında böyle aşikare yiyip içmek doğru değil. Terbiye ve edep kaidelerine aykırıdır. Bundan sonra yemeklerini, Ramazan ayı çıkıncaya kadar, evin içinde kimse görmeyecek şekilde ye….
  Aradan zaman geçer. Her fani gibi bir gün gelir, ateşe tapan Mecusi ölür. O şehrin abid ve zahidleri, bu Mecusi’yi rüyalarında Cennette görürler. Kendisine:
  – Sen bir Mecusi idin. Allah’a şirk koşar, ateşe tapardın. Nasıl oldu da Cennet’e kabul edildin? derler. Adam şöyle cevap verir :
  – Doğru söylüyorsunuz. Ben bir Mecusi idim. Fakat ölüm bana erişip Azrail ruhumu kabzetmeye geldiğinde, Allahü Teala Hazretleri, Azrail’e: «Kulumun ruhunu küfür üzere iken alma, ona hidayetim erişsin, ondan sonra iman üzere kabzeyle!» diye Emretmiş. Ben de tam o sırada «La ilahe illallah Muhammedün Resulullah» diyerek iman ettim. Sonra da ruhumu Azrail’e teslim eyledim.
  – Benim bu iltifata ermemin, son anda hidayete girmemin sebebine gelince: Bir Ramazan günü, ben, çocuğumu Müslümanlar arasında alenen yiyip içmekten menetmiştim. Allahü Azimüşşan benim bu hareketimden son derece razı olmuş ve: «Madem o benim oruçlu kullarıma ve Ramazanıma saygı gösterdi, ateşperest olmasına rağmen alenen yemedi ve yedirmedi; ben de bu hürmetine karşılık, onun imanla ölmesini mukadder kılıyorum…» buyurmuş. İşte gördüğünüz gibi, Müslümanların orucuna gösterdiğim saygıdan dolayı Allah son anda bana iman nasip etti ve öldükten sonra da Cennetine koydu…
  Kendini Müslüman bilen ve fakat orucunu alenen yiyen kimselerin bu kıssadan alacakları büyük bir ders vardır.
  Çocukların bile oruçlu olduğu mübarek Ramazan günlerinde, o masum yavrular kadar irade kuvveti gösteremeyenler, hiç olmazsa alenen oruç yemekten utanmalı; bu Mecusi kadarcık olsun edep ve haya göstermelidirler.
 • Günün hasenesi; Oruç tutamayacak kadar küçük olan çocuklara Ramazan ayının edebini öğretmek
 • Günün videosu; Neden oruç tutuyoruz?
 • Günün duası;اللهمّ نَبّهْني فيهِ لِبَرَكاتِ أسْحارِهِ ونوّرْ فيهِ قلبي بِضِياءِ أنْوارِهِ وخُذْ بِكُلّ أعْضائي الى اتّباعِ آثارِهِ بِنورِكَ يا مُنَوّرَ قُلوبِ العارفين.

  18. Günün Duası: “Allahumme nebbihnî fîhi li-berakati esharih, ve nevvir fîhi galbî bi-ziyai envarih, ve huz bi-kulli â’zâî ile’t-tibai asarih, bi-nûrike ya munevvira gulûb’il-arifîn.”

  Anlamı: Allah’ım! Bu günün seherlerinin bereketlerinden yararlanmak için beni uyandır; nurların ışığıyla kalbimi aydınlat ve bütün uzuvlarımı bu günün eserlerinden, bereketlerinden yararlandır; nurun ile, ey ariflerin gönüllerini aydınlatan!

 • Günün ezberi;49- El-Mecîd: “Her türlü övgüye layık bulunan.”
  50- El-Bâis: “Ölüleri dirilten.”
  51- Eş-Şehîd: “Her zaman her yerde hazır ve nazır olan.”

 • Günün tefekkürü; Allah neden kullarını açlıkla terbiye ediyor?

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapabilmek için lütfen soruyu cevaplayınız. *