ramazan günlüğü: 17. gün

nazar

22.06.16

Bu sabah 7 buçuk sularında uçağımız Türkiye’ye iniş yaptı. Gidilen yer ne kadar güzel olursa olsun insanın kendi ülkesi farklı. Kendi ülkesinde de yaşadığı yer farklı. Ben Başakşehir’e gelene kadar kendimi gelmiş hissetmiyorum mesela. Ne zaman ki Başakşehir sınırından geçiyoruz; oh diyorum, işte şimdi evime geldim.

Dubai seyahatinin ikinci gününde gözümde hatrı sayılır büyüklükte bir arpacık çıktı. Hem çok ağrım oldu hem de batma. Arpacık nazardan çıkar derler, eğer öyleyse sağlam nazar almışım. Daha yeni yeni geçiyor. Dubai’de terramyicin bulamadığımız için eczacının önerisiyle başka bir krem kullandım, bir de çayla kompres yaptık. Çok iyi geldi, baya yatıştırdı arpacığı. 

Nazar, ruhun beğenme arzusunun gözde belirmesi ve etkileyici bir kuvvet olarak karşısındakini tesir altına almasıdır. Nazar olmamak için Sabah-akşam, 3 defa “Bismillahillezi la yedurru maasmihi şeyün fil erdi vela fissemai ve hüvessemiulalim” duasını okuyan, büyü, nazar ve zulümmden korunur.”  Ayrıca 7 kez, Fatiha, Ayetel Kürsi, Kafirun, Felak ve Nas Surelerini okumak da nazardan koruyor Allah’ın izniyle.

 • Günün meali;
  Kalem 51/ Doğrusu inkâr edenler Kur’ân’ı dinlediklerinde, nerede ise seni gözleriyle devireceklerdi ve (hasedlerinden): “Şübhesiz ki o, gerçekten bir mecnundur!” diyorlar.
 • Günün hadisi;Muhammed bin Ebu Umâme, babasından şunları işittiğini anlatmıştır:”Babam Sehl -radiyallahu anh- Cuhfe yakınlarındaki Harrar isimli mevkide yıkandı. Üzerindeki cübbeyi çıkardı. Bu sırada Âmir bin Rebiâ ona bakıyordu. Sehl, bembeyaz bir tene, güzel görünüşlü bir cilde sahipti.Âmir ‘Ne bugünkü bir manzarayı, ne de böylesine ancak çadıra çekilmiş bâkirede bulunabilen bir cildi hiç görmedim.’ dedi.Sehl daha orada iken hummaya yakalandı ve rahatsızlığı şiddetlendi, yere yıkıldı.Durum Resulullah Aleyhisselâm’a haber verildi ve ‘Başını kaldıramıyor.’ dendi. Halbuki Sehl orduya kaydedilmişti. ‘Yâ Resulellah! O sizinle gelemez, vallahi başını bile kaldıramıyor.’ dediler.

  Resulullah Aleyhisselâm ‘Onunla ilgili olarak herhangi bir kimseyi ittiham ediyor musunuz? diye sordu. ‘Âmir bin Rebiâ var.’ dediler.

  Resulullah Aleyhisselâm onu çağırtıp kendisine kızdı ve:

  ‘Sizden biri niye kardeşini öldürüyor? Niye bir ‘Bârekallah’ demedin? Onun için abdest al!’ buyurdu.

  Bunun üzerine Âmir yüzünü, ellerini, kollarını, dizlerini, ayaklarının etrafını ve izârının içini bir kaba yıkadı. Sonra bir adam bu suyu Sehl’in üzerine arkasından döktü. Sehl aniden iyileşti.” (İmâm-ı Mâlik, Muvatta’)

 • Günün hasenesi; Nazar olmamak ve nazar etmemek için nazar dualarını ezberlemek
 • Günün videosu; Hurafenin gücü
 • Günün duası;اللهمّ اهْدِني فيهِ لِصالِحِ الأعْمالِ واقْضِ لي فيهِ الحَوائِجَ والآمالِ يا من لا يَحْتاجُ الى التّفْسير والسؤالِ يا عالِماً بما في صُدورِ العالَمين صَلّ على محمّدٍ وآلهِ الطّاهِرين.17. Günün Duası: “Allahummehdinî fîhi li-salih’il-e’mali, vegzi lî fîh’il-havaice ve’l-amal. Ya men la yehtacu ile’t-tefsiri ve’s-sual. Ya alimen bima fî sudur’il-âlemin, salli alâ Muhammedin ve Âlih’it-tahirin.”

  Anlamı: Allah’ım! Bu günde beni salih amellere hidayet et; bu günde beni hacet ve arzularıma kavuştur. Ey açıklamaya ve sormaya ihtiyacı olmayan; ey âlemdekilerin göğsünde bulunanları (içinde geçenleri) bilen –Rabbim-! Muhammed’e ve onun tertemiz Ehlibeyti’ne rahmet et.

   

 • Günün ezberi;
  49- El-Mecîd:
  “Her türlü övgüye layık bulunan.”
  50- El-Bâis:
  “Ölüleri dirilten.”
    51- Eş-Şehîd:
  “Her zaman her yer de hazır ve nazır olan.”

 • Günün tefekkürü; Nazar göz değmesi demektir. Biz kendi gözümüze hakim olabiliyor muyuz?

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapabilmek için lütfen soruyu cevaplayınız. *