ramazan günlüğü: 16. gün

5-gezegen-iki-hafta-boyunca-bir-arada-gorulecek-705x290

21.06.16

Dubai macerası bugün bitiyor. 4 gün Dubai’ye yetmiyormuş bunu anladım. Gitmek isteyip, göremediğimiz yerler bırakıyoruz ardımızda. Onlar da bir sonraki gelişimize inşallah 🙂

Son günümüzde bizden istenen telefonları almak için Nasser square’a gittik. Burda yan yana pek çok telefoncu var. Sirkeci gibi bir yer. Biz ikinci girdiğimiz yerden aldık telefonları. Aldığımız dükkanın çalışanlar Afganistan’lı ama çat pat Türkçe biliyorlar. Bize Tayyip Erdoğan’ı ve Türkiye’yi sordular

Telefon alışverişinin ardınan. Festival City’e gittik. Burası, içinde ikea bulunan bir alişveriş merkezi. Meral Abla’dan almam gereken bir emanet vardı. Burda buluştuk. 

Dubai’de restaurantlar hint ya da uzak doğu kültürü üzerine yemek yapıyorlar. Belki güzel arap yemeği yapanlar vardır ama biz rastlamadık. İftarı yine bildiğimiz bir yerde yapmayı tercih ettik. Son günü Dubai’nin meşhur Palm adasında bitirdik. burası denizi doldurarak yaptıkları bir ada. Üzeri ev ve otellerle dolu. Ziyaretçileri rus veya ingiliz oluyormuş. Adanın en ucunda da  Atlantis oteli var. Bu otelinin içinde herkese açık büyük bir bir akvaryum var. Gerçekten çok güzel düşünüp yapmışlar. 

 • Günün meali; “Dünya metaı, malı ne de azdır. Allah’a karşı saygılı davrananlar için Ahiret yurdu daha hayırlıdır.”
  “Dünya dünya dediğiniz nedir ki! Bir oyun ve eğlenceden ibaret değil midir? Ahiret’e gelince, işte esas hayatın bütün lezzetiyle yaşanacağı yer orasıdır.” (Ankebut, 64)
 • Günün hasenesi; Elimizdekilerle yetinmeye çalışmak
 • Günün hadisi; – Hz. Enes’ten gelen rivayette göre Peygamberimiz (asm) şöyle buyurdu: “İnsanoğlunun bir ova/vadi dolusu altını olsa, bir ovayı/vadiyi daha ister. İnsanoğlunun karnını topraktan başka bir şey doyurmaz. Ve Allah tövbe edenlerin tövbesini kabul eder.” (Müslim, Zekât, 117 “1048”)
 • Günün videosu; Nedir bu dünya?
 • Günün duası;اللهمّ وَفّقْني فيهِ لِموافَقَةِ الأبْرارِ وجَنّبْني فيهِ مُرافَقَةِ الأشْرارِ وأوِني فيهِ بِرَحْمَتِكَ الى دارِ القَرارِبالهِيّتَكِ يا إلَهَ العالَمينِفين.16. Günün Duası: “Allahumme veffignî fîhi li-muvafeget’il-ebrar ve cennibnî fîhi murafagat’el-eşrar, ve avinî fîhi bi-rahmetike ila dar’il-garari bi-ilahiyyetike ya ilah’el-alemîn.”Anlamı: Allah’ım! Bu günde iyi insanlarla arkadaş olmaya beni muvaffak kıl ve kötü insanların arkadaşlığından beni uzaklaştır. Rahmetinle bana ebediyet ve sükûnet yurdu olan -cennette- yer ver; ilahlığın hakkına, ey âlemlerin ilahı!
 • Günün tefekkürü; Dünya hayatı oyun ve eğlenceden ibaretse neden isteklerimiz azalmıyor, bunun için ne yapabiliriz?
 • Günün ezberi;
  46- El-Vâsi:
  “Rahmet, kudret ve ilmi ile her şeyi ihata eden'”
  47- El-Hakîm: “Her işi hikmetli, her şeyi hikmetle yaratan.”
  48- El-Vedûd: “Kullarını en fazla seven, sevilmeye en layık olan.”

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapabilmek için lütfen soruyu cevaplayınız. *