ramazan günlüğü: 15. gun

notebook_interior

20.06.16

Bugün hayatımda hiç yürümediğim kadar yürüdüm. Öğle namazından gece 12’ye kadar neredeyse hiç oturmadım, durumu siz düşünün yani 🙂 Çok spontane gelişti herşey. Önceki günlerde ulaşım için hep taksi kullanmıştık bugun de metroyu deneyelim dedik. İyi ki de demişiz. Çok kolay ve güzel bir metro ağı var Dubai’de. Tüm merkezi yerlere de durakları var.

Önce Al-karama bölgesine gittik. Burda bir şey yok aman siz gitmeyin 🙂 Ardından Al-Fahidi sokağına geçtik. Burası elektronikçilerin olduğu bir bölge ama biz gezemedik. Çünkü metrodan çıkar çıkmaz day to day bir diye hediyelik eşya mağazası var. Oraya bir girdik, ıvır zıvır derken birkaç saat harcadık. Elimiz kolumuz dolduğu için otele geri dönmeye karar verdik. Burdan sonra işler biraz değişti. Yanlış yöne binmişiz. İlk durak olan Union’da indik. Namazı kılalım, son ana kalmasın diyip yukarı çıktık. Meğer burası Aksaray gibi bir meydanmış. İstasyonun tam karşısında bir avm var. Her tarafta olduğu gibi 🙂 Namazı orda kılıp İftarı da orda yaptık. Burdan sonra Dubai Mall’da yapılan su gösterisini izlemeye gittik. Ve bugünü de burda bitirdik.

 • Günün meali; Müslümanların en önemli özelliklerinden biri, etrafındaki insanları düşünmeleri, onların iyiliğini güzele davet etmeleridir. Bu önemli görevi yerine getirirken takınacakları tavır, başarı göstergesi olacaktır. Evvela müslümanın “iyiliği emr, kötülükten men” etme görevinin olduğuna işaret eden Cenab-ı Hak (c.c.) Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurur:
  “Siz, insanların iyiliği için ortaya çıkarılmış en hayırlı ümmetsizin, iyiliği emreder, kötülükten men eder ve Allah’a inanırsınız.” (Al-i imran, 110)
 • Günün hasenesi; İnsanlara güler yüzle muamele göstermek
 • Günün hadisi;“Din kardeşini güler yüzle karşılamak gibi (tabiî) bir iyiliği bile sakın küçük görme!”

  * Müslim, Ebû Dâvûd, Tirmizî,

 • Günün videosu: Nasıl iyi bir Müslüman olabiliriz?
 • Günün duası;اللهمّ ارْزُقْني فيهِ طاعَةَ الخاشِعين واشْرَحْ فيهِ صَدْري بإنابَةِ المُخْبتينَ بأمانِكَ يا أمانَ الخائِفين.

  15. Günün Duası: “Allahummerzugnî fîhi taat’el-haşiîn, veşreh fîhi sadrî bi-inabet’il-muhbitîn, bi-emanike ya eman’el-haifîn.”

  Anlamı: Allah’ım! Bu günde bana huşu ehlinin itaatini nasip eyle; mütevazı insanlar gibi dönüş yapıp tövbe etmemle göğsümü genişlet; emanınla, ey korkanların emanı ve güveni!

 • Günün ezberi;

  43- El-Kerîm: “Keremi, lütuf ve ihsanı bol, karşılıksız veren, çok ikram eden.”  
44- Er-Rakîb: “Her varlığı, her işi her an görüp, gözeten, kontrolü altında tutan.”  
45- El-Mucîb: “Duaları, istekleri kabul eden”.

 • Günün tefekkürü; İnsanlara güler yüzlü davranmak, toplumda neyi değiştirir?

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapabilmek için lütfen soruyu cevaplayınız. *