ramazan günlüğü: 14. gün

1-51

19.06.16

Dünkü safari macerasında çok yorulmuşum. Bu sabah resmen yataktan kazınarak kalktım. Ahmet Enes işine ben de Dubai’ye yerleşen komşumuzla buluşmak üzere Emirates Mall’a gittim. Bu alışveriş merkezinin içinde kayak merkezi bulunuyor. Benim telefonum kapalı olduğundan  Meral ablayla onun önünde buluştuk.

Burda biraz gezdikten sonra Ahmet Enes’de bize katıldı ve beraber Madinat Jumeriah’a gittik. Burası akşamları daha kalabalık oluyormuş. Çok güzel turistik bir mekan. Burj al Arab’a da çok yakın. Burdan sonra da sahil tarafından Burj al Arab’ı görmeye gittik. Hava çok nemli olduğu için binalar hep gri görünüyordu Dubai’de. Bu yüzden o masmavi görüntüleri göremedik biz. İftar için bir türk lokantasına gittik. Yemekleri çok güzeldi. İftardan sonra ise Meral abla bizi abaya çarşısının olduğu Abu Hail’e bıraktı. Ve burda günü bitirdik.

 • Günün meali; Kasas 25 /  Derken, o iki kadından biri utana utana yürüyerek ona geldi: Babam, dedi, bizim yerimize (hayvanları) sulamanın karşılığını ödemek için seni çağırıyor Musa, ona (Hz Şuayb’a) gelip başından geçeni anlatınca o: Korkma, o zalim kavimden kurtuldun, dedi.
 • Günün hasenesi;  Utanma duygumuzu arttırmaya çalışmak
 • Günün hadisi;
  Ebubekir radıyallahu anh anlatıyor: “Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: “Haya imandandır. İman (sahibi) ise cennettedir. Hayasızlık (ve bundan kaynaklanan kabalıklar, çirkin ve kırıcı sözler) cefa (eziyet, zulüm, haksızlık)dan bir parçadır. Cefa (eden de) cehennemdedir.”
 • Günün videosu: Dünyevileşme süreci, utanma duygusunun kaybolmasıyla başlar
 • Günün duası;اللهمّ لا تؤاخِذْني فيهِ بالعَثراتِ واقِلْني فيهِ من الخَطايا والهَفَواتِ ولا تَجْعَلْني فيه غَرَضاً للبلايا والآفاتِ بِعِزّتِكَ يا عزّ المسْلمين.

   “Allahumme la tuahiznî fîhi bi’l-aserat, ve egilnî fîhi min’el-hataya ve’l-hefevat, vela tec’alnî fîhi ğarazan li’l-belaya vel-afat, bi-izzetike ya izz’el-muslimîn.”

  Anlamı: Allah’ım! Bu günde ayak sürçmelerimden dolayı beni cezalandırma; hata ve yanlışlarımı bağışla. Bu günde beni bela ve afetlerin hedefi etme; izzetinle, ey Müslümanların izzeti!

 • Günün ezberi;

  40- El-Mukît: “Her yaratılmışın rızkını, gıdasını veren, tayin eden.”
41- El-Hasîb: “Kulların hesabını en iyi gören.”
42- El-Celîl: “Celal ve azamet sahibi olan.”

 • Günün tefekkürü; Allah’tan ne kadar utanıyoruz?

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapabilmek için lütfen soruyu cevaplayınız. *