ramazan günlüğü: 13. gün

2199

Ramazan günlüğüne kısa bir ara vermek zorunda kaldım. Dubai’de yazı yazabilirim diye düşünmüştüm ama yanılmışım. Blogu düzenli okuyan okuyucularımdan bazı serzenişler duydum. Her gün siteye bakıp yeni yazı göremeyince üzülüyorlarmış. Hepsinden çok özür diliyorum. Bugünden itibaren fazla yazı koyarak açığı kapatacağım inşallah.

18.06.16

Bugün Dubai’deki ilk günümüz. Akşam, uçağımız rötar yaptığı için 4 saat sürmesi gereken yolculuk 6 saat sürdü. Gece ikide Dubai İnternational Airport’a indik. Uçaktan iner inmez bizi Filipinli görevliler karşıladı. Zaten bu ülkede çalışan herkes yabancı. konumuna göre ya Hintili, Pakistanlı ya da Filipinli, Endonezyalı. Havaalanının içinden geçen hızlı trenle pasaport kontrol noktasına geldik. Burdan da kolayca geçip otelimize gittik. Güzelce dinlenip ilk günümüze hazırlandık. Benim Dubai’de yapmak istediklerimle ilgili bir listem vardı. Bunun başında miracle garden ve desert safari geliyordu. Çiçek bahçesi mevsim hazırlığı için kapalıymış. Safari turu için otelin kendi turuyla anlaşıp safari saatine kadar Dubai mall’a gittik. İlk günümüz bu şekilde geçti. 

  • Günün meali; “Onlardan birine bir kızının dünyaya geldiği müjdelendiği zaman yüzü kızarır, hiddetinden köpürür. Kendisine verilen kötü müjde yüzünden halktan gizlenmeye çalışır. Kız çocuğunu utana utana tutsun mu? Yoksa toprağa mı gömsün diye düşünür durur. Onlar ne kötü hüküm veriyorlar.”(Nahl, 58-59)
  • Günün hasenesi; Kız çocuklarını sevindirmek
  • Günün hadisi; “Her kim kız çocuklarından herhangi bir şeye (bakıma, terbiyeye) velayet eder ve onlara iyilik edip güzel muamelede bulunursa, o kız çocukları kendisi için cehennem ateşinden koruyan bir perde olurlar.” (Buhârî, Zekât, 10, Edep, 18; Müslim, Birr, 147)
  • Günün videosu; Kız çocuğu cennetin yoludur
  • Günün duası;     اللهمّ طَهّرني فيهِ من الدَنَسِ والأقْذارِ وصَبّرني فيهِ على كائِناتِ الأقْدارِ ووَفّقْني فيهِ للتّقى وصُحْبةِ الأبْرارِ بِعَوْنِكَ يا قُرّةَ عيْنِ المَساكين                                                                         “Allahumme tahhirnî fîhi min’ed-denesi ve’l-egdar, ve sabbirni fîhi alâ kainat’il-egdar, ve veffignî fîhi li’t-tuga ve suhbet’el-ebrar, bi-avnike ya gurrete ayn’il-mesakîn.”Anlamı: Allah’ım! Bu günde beni (maddi ve manevi bütün) kir ve pisliklerden temizle; bu günde olması taktir edilen olaylara karşı beni sabırlı kıl. Bu günde takvalı olmaya ve iyi insanlarla arkadaşlık yapmaya beni muvaffak eyle; yardımınla, ey zavallı ve miskin insanların göz nuru!
  • Günün ezberi;

    37- El-Aliyy: “Yüceler yücesi, çok yüce.”
38- El-Kebîr: “Büyüklükte benzeri yok, pek büyük.”
39- El-Hafîz: “Her şeyi koruyucu olan.”

  • Günün tefekkürü; Peygamber Efendimizin kız çocuklarına bu kadar önem vermesinin sebebi ne olabilir?

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapabilmek için lütfen soruyu cevaplayınız. *