ramazan günlüğü: 12. gün

burj-khalifa

Bugün Allah kısmet ederse ufak bir seyahate çıkıyoruz. Seyahat etmek benim için öyle basit bir eylem değil. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak… Bunlar insana çok şey katıyor. Belki biraz klişe olacak ama en çok istediğim şey dünyayı dolaşmak. Hatta bunun için bir haritam var. İmkanımız, ömrümüz yettiğince bu haritayı dolduracağız nasipse. Bu yolculuğumuz ise gezi değil iş amaçlı. Görelim bakalım Ramazan’da Dubai  veya Dubai’de Ramazan nasılmış. 40 derece sıcakta erimeyiz inşallah 🙂

Madem bugün yolculuk var, konumuz da yolculuk olsun. Kur’an’ı Kerimde …yeryüzünü dolaşın kabilinde pek çok ayet var. ‘Yeryüzünü dolaşın’ bu bir emir. Yeryüzünü dolaşın ki geçmiş kavimlerden ibret alın. Hem nimetlerinden faydalanın hem de kendinize ders çıkarın. 

 • Günün meali;
  Ankebut 20 : De ki: “Yeryüzünü dolaşın ve Allah’ın [insanı] nasıl [harikulade bir şekilde] yoktan var ettiğini görün! Allah işte bu şekilde ikinci hayatınızı da var edecektir; çünkü Allah her şeye kâdirdir!”Sebe 18 : Biz, [o toplumun çöküşünden önce,] kutsadığımız şehirler ile onlar arasına birbirlerinin görüş mesafesinde bulunan [birçok] kasaba yerleştirdik; ve böylece [onlar için] seyahati kolaylaştırdık, [ve adeta] “Bu [topraklarda] hem geceleri hem de gündüzleri güven içinde seyahat edin!” [dedik].

  Mülk 15 : O, yeryüzünü yaşanması kolay bir yer yapmıştır: öyleyse onun her tarafını dolaşın ve Allah’ın verdiği rızıktan pay almaya çalışın: ama [hiçbir an aklınızdan çıkarmayın ki] yine O’na döneceksiniz.

   

 • Günün hasenesi; Allah rızası için birini ziyaret etmek
 • Günün hadisi; seyahat edin ki sıhhat bulasınız
 • Günün duası;اللهمّ زَيّنّي فيهِ بالسّتْرِ والعَفافِ واسْتُرني فيهِ بِلباسِ القُنوعِ والكَفافِ واحْمِلني فيهِ على العَدْلِ والإنْصافِ وامِنّي فيهِ من كلِّ ما أخافُ بِعِصْمَتِكَ يا عِصْمَةَ الخائِفين. “Allahumme zeyyinnî fîhi bi’s-sitri ve’l-ifaf, vesturnî fîhi bi-libas’il-gunûi ve’l-kifaf, vehmilnî fîhi ala’l-adli ve’l-insaf, ve aminnî fîhi min kulli ma ehafu bi-ismetike ya ismet’el-haifin.”

  Anlamı: Allah’ım! Bu günde örtü ve iffetle beni ziynetlendir; bugün kanaat ve elde olana yetinme libasını bana giydir; beni bu günde adalet ve insafa sevk et ve korktuğum her şeyden beni emniyete al; koruma ve ismetinle; ey korkanları koruyan -Rabbim-

   

 • Günün ezberi;

  34- El-Azîm: “Büyüklükte benzeri yok. Pek yüce.”
35- El-Gafûr: “Affı, mağfireti bol.”
36- Eş-Şekûr: “Az amele, çok sevap veren.”

   

 • Günün tefekkürü; Allah bize neden yeryüzünü dolaşın dedi? 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapabilmek için lütfen soruyu cevaplayınız. *