ramazan günlüğü 11.gün

dua

Duaların belki de daha kabul olduğu bir aydayız. Peki ya değerlendirebiliyor muyuz? Dua edebiliyor muyuz? Yılın en bereketli ayında kardeşlerimizi dualarımızda unutmayalım. Çünkü mü’minin mü’mine yaptığı dua günahsız bir ağızdan yapılmış gibidir. Bugün iki video ekledim. İkisini de izlemenizi isterim. En sevdiğim dua videosundaki duayı ezbere bilmeyen varsa, bu vesileyle ezberlemiş olur.

Cenab-ı Hakk; “Ey Musa! Bana günah etmediğin, kötü söz söylemediğin bir ağızla dua et, sığın!” buyurdu.Hz Musa; “Benim öyle bir ağzım yok” dedi.Hakk da buyurdu ki; “Öyle ise bize başkalarının ağzı ile dua et!” Çünkü sen, başkasının ağzıyla günah işlemediğin için o ağız senin için temizdir, günahsızdır. Öyle hareket et ki, başkalarının ağzı gece gündüz sana dua etsin. Sen, başka birinin ağzı ile kötü söz söylemediğin, günaha girmediğin için o başka birinin özür dileyen ve dua eden ağzı yok mu, işte o ağız senin için günah etmediğin ağızdır.”

 • Günün meali;Kullarım Beni sana soracak olursa, muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım. Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm. Öyleyse, onlar da benim çağrıma cevap versinler ve bana iman etsinler. Umulur ki irşad olurlar.

  (Bakara Suresi, 186)

 • Günün hasenesi; Mü’min kardeşlerimiz için dua etmek
 • Günün hadisi;Bir kimse kardeşine gıyabında dua ettiği zaman, başında görevli bir melek: ‘Allah o kardeşin için istediğin şeyin aynısını sana da versin,’ diye dua eder”

  [ Ebu Davud, Vitr, 29 (No: 1534)]

 • Günün videosu; dua ile diriliş  , en sevdiğim dua
 • Günün duası;دعاء اليوم الحادي عشر: اللهمّ حَبّبْ اليّ فيهِ الإحْسانَ وكَرّهْ اليّ فيهِ الفُسوقَ والعِصْيانَ وحَرّمْ عليّ فيهِ السّخَطَ والنّيرانَ بِعَوْنِكَ يا غياثَ المُسْتغيثين.

  11. Günün Duası: “Allahumme habbib ileyye fîh’il-ihsan, ve kerrih ileyye fîh’il-fusûge ve’l-isyan, ve harrim aleyye fîh’is-sehate ve’n-nîran, bi-avnike ya ğiyas’el-musteğisîn.”

  Anlamı: Allah’ım! Bu günde iyilik ve ihsanı bana sevdir; fısk ve günahtan beni nefret ettir; gazabını ve –cehennem- ateşini bana haram kıl; yardımınla ey imdat isteyenlerin imdadı!

 • Günün ezberi;

  31- El-Latîf: “Lütuf ve ihsan sahibi olan. Bütün incelikleri bilen.”  
32- El-Habîr: “Olmuş olacak her şeyden haberdar.”
33- El-Halîm: “Cezada, acele etmeyen, yumuşak davranan.”
 

 • Günün tefekkürü; Dua ederken nelere dikkat etmeliyiz, kimleri hatırlamalıyız bunu düşünelim.

 

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapabilmek için lütfen soruyu cevaplayınız. *