ramazan günlüğü: 10. gün

Attachment-1

İftarda kahvaltı yapmayı sever misiniz? Biz çok severiz. Sahurda sadece su içtiğimizden özlüyoruz kahvaltı yapmayı. Dün bu yılın ilk iftarını hazırlayacaktım. Malum, şu ana kadar ya annemdeydik, ya da annemdeydik 🙂

Evde ne yapsam ne yapsam diye dolanırken, instagramda çarşaf böreği gördüm. Vaktim de vardı, hemen girdim mutfağa. Hiç yapmadığım bir şey ama ne olacak, zaten iki kişiyiz cesareti geldi. Güzel de oldu. Etrafımızda arnavut, boşnak çok olduğundan bu böreklerin güzelini çok yemişliğim var. O yüzden benimki biraz sınıfta kaldı. Ama pes etmek yok, denemeye devam. Püf noktalarını çözünce tarifi yazarım mutlaka.

Zaten annemi inandırmadım yaptığıma. Tek başına el açması börek yapmanın havasıyla fotoğraf gönderdim. Sen mi yaptın, tek başına mı yaptın, nasıl yaptın. Allah’ım sorular sorular… Bizim evde de yap inanayım diyor 🙂 Bu yaptığım çıraklık eseriydi, ilk fırsatta annemde kalfalık eserimi icra edeceğim inşaallah.

Ramazanın 10. günündeyiz. Üçte biri kuş gibi geldi geçti, elhamdulillah. Allah derdi, sıkıntısı olanlara yardım etsin. Bugünün konusu Allah’a tevekkül etmek olsun. Tevekkül etmek, bir iş için her türlü gayreti gösterip, önlemleri aldıktan sonra  Allah’a dayanıp, yalnız ona güvenip, sonucu ona bırakmaktır. Tevekkül etmek işi Allah’a bırakıp kenara çekilmek değildir. Önce elimizden geleni yapmalı sonra hayırlı olanı vermesi için Allah’tan yardım beklemektir.

 • Günün meali; Şura (39) (Dünyalık olarak) size her ne verilmişse, bu dünya hayatının geçimliğidir. Allah’ın yanında bulunanlar ise daha hayırlı ve kalıcıdır. Bu mükafat, inananlar ve Rablerine tevekkül edenler, büyük günahlardan ve çirkin işlerden kaçınanlar, öfkelendikleri zaman bağışlayanlar, Rablerinin çağrısına cevap verenler ve namazı dosdoğru kılanlar; işleri, aralarında şûrâ (danışma) ile olanlar, kendilerine verdiğimiz rızıktan Allah yolunda harcayanlar, bir saldırıya uğradıkları zaman, aralarında yardımlaşanlar içindir.  
 • Günün hasenesi; Çok istediğimiz bir şeyi, Allah’in inayetine bırakmak
 • Günün hadisi;Amr İbnu’l-As radıyallahu anh anlatıyor: “Resülullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Şüphesiz, her derede, ademoğlunun kalbinden bir parça bulunur (yani kalp her şeye karşı bir ilgi duyar). Öyleyse kimin kalbi bütün parçalara ilgi duyarsa, Allah onun hangi vadide helak olacağına hiç aldırmaz. Kim de Allah’a tevekkül ederse, kalbinin her şeye (ilgi kurarak dağılmasını önlemek için) Allah ona yeter.”
 • Günün videosu: Allah’a tevekkül et, kainat senin olsun!
 • Günün duası;اللهمّ اجْعلني فيهِ من المُتوكّلين عليكَ واجْعلني فيهِ من الفائِزينَ لَدَيْكَ واجْعلني فيهِ من المُقَرّبينَ اليكَ بإحْسانِكَ ياغايَةَ الطّالِبين.10. Günün Duası: “Allahummec’alnî fîhi min’el-mutevekkilîne aleyke, vec’alni fîhi min’el-faizîne ledeyke, vec’alnî fîhi min’el-mugarrabîne ileyke, bi-ihsanike ya ğayet’et-talibîn.”Anlamı: Allah’ım! Bu günde beni sana tevekkül edenlerden, sana göre saadete erişenlerden ve sana yakınlaşan kimselerden kıl; ihsanınla ey arayanların en büyük talebi! 

   

 • Günün ezberi; 28- El-Basîr: “Gizli açık, her şeyi en iyi gören.”
29- El-Hakem: “Mutlak hakim, hakkı batıldan ayıran. Hikmetle hükmeden.”
30- El-Adl: “Mutlak adil, çok adaletli.”

 • Günün kıssası;İbrahim ibni Ethem ile Şekik’ül Belhi (Rahmetullahi aleyhim) Mekke’de karşılaşırlar. İbrahim, Şakik’e “seni bu duruma getirmeye sebeb ne oldu” diye sorar. Şakik şöyle cevap verir.
  “Günlerden bir gün çöle varmıştım. Kıraç bir yerde yatan, kanatları kırık bir kuş gördüm. Kendi kendime “burada oturayım ve bu kuşun rızkının nereden geldiğini gözetleyim.” Dedim. Kuşun karşısında yere çöktüm. O sırada gagası arasında çekirge taşıyan başka bir kuş geldi. Kırık kanatlı kuşun yanına konarak gagası arasındaki çekirgeyi onun gagasına bıraktı.
  Bu durumu görünce içimden “bu kuşu öbürüne vasıta kılan ulu Allah nerede olursa olayım benim rızkımı da sağlamaya kadirdir” diyerek kazanç peşinden koşmaya son verdim ve kendimi tamamen ibadete adadım”
  İbrahim Ethem O’na:
  -“Peki neden sen o kırık kanatlı kuşa yiyecek taşıyan sağlam kuş olup ta daha yüksek dereceli olmak istemiyorsun? Sen peygamberimizin (Sallallahu aleyhi ve sellem) yüksel el (veren elin) alçak elden (alanın eli) daha hayırlıdır” diye buyurduğunu duymadın mı?
  Bu cevabı alan Şakik, İbrahim’in elini tutarak öptü ve “Ya Ebu İshak sen bizim üstadımızsın” dedi.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapabilmek için lütfen soruyu cevaplayınız. *