ramazan günlüğü: 25. gün

fatih-camii-6
Onlar sanıyorlar ki, bizden kurtulsalar mesele kalmayacak… Halbuki bizden kurtulsalar, vicdan azabından kurtulamayacaklar. Vicdan azabından kurtulsalar, tarihin azabından kurtulamayacaklar. Tarihin azabından kurtulsalar, ALLAH’ın gazabından kurtulamayacaklar. | Sezai KARAKOÇ |


Geçen hafta teravih namazı için Fatih Camii’ne gitmiştik. Çok güzel restore edilmiş, avlusu yenilenmiş, yeşillenmiş. Etrafta koşturan çocuklar, sohbet eden insanlar… Sabah gel akşama kadar canın sıkılmaz, o derece güzel. Fakat bir gariplik var. Bir farklılık, nasıl anlatsam… İnsan kendini o ortamda yabancı hissediyor; yabancılaşmış ve ötekileşmiş. Annemleri beklediğim kısa bir sürede bile tedirgin oldum. O kadar çok Suriyeli, ya da farklı uyruktan insan var ki orda. Türkçe konuşulduğunu duyamıyorsunuz bile. 

Dünkü alçak terör eylemini yapanlarda Aksaray, Horhorda bir dairede hazırlanmışlar. Emniyet merkezinin yanıbaşında. Fark edilmeleri bence güç, çünkü yabancılar adeta mesken edinmiş o bölgeyi. Peşisıra yerleşmişler en köhne ve ücralara. Ücra diyorum çünkü Fatih gibi bir semtin merkezi ve gelişmiş yerlerinde oturabilmek için hatrı sayılır bir ödeme yapmanız lazım.

Kamufle etmişler kendilerini bir şekilde. Ne idüğü belirsiz insanlara ev verenler de onlara ev bulanlar da en az yapanlar kadar hain. 3 kuruş fazla para kazanacaklar diye oluyor bunlar. Hain her yerde hain işte. Bizim artık birleşmemiz lazım, ümmet olmamız, kenetlenmemiz lazım. Yoksa daha çok zulüm görürüz. Daha çok acılar çekip daha çok kayıplar veririz.

 • Günün meali; A’raf 99/ Allah’ın tuzağından (kurtulacaklarına) emin mi oldular? Ziyana uğrayan topluluktan başkası, Allah’ın tuzağından emin olmaz.
 • Günün hadisi; “İslam garip başladı, başladığı gibi (bir hale) dönecektir. Ne mutlu gariplere!”
 • Günün sözü; Zalime karşı organize olmayan ümmetin mukaddesliği kalmamıştır.! Nureddin Yıldız
 • Günün ezberi;70- El-Muktedir: “Dilediği gibi tasarruf eden, her şeyi kolayca yaratan kudret sahibi.”
  71- El-Mukaddim: “Dilediğini, öne alan, yükselten.”
  72- El-Muahhir: “Dilediğini sona alan, erteleyen, alçaltan.”
  73- El-Evvel: “Ezeli olan, varlığının başlangıcı olmayan.”
  74- El-Âhir: “Ebedi olan, varlığının sonu olmayan.”
   
 • Günün tefekkürü; Ümmet olarak bir olabilmemiz için ne yapmalıyız?

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapabilmek için lütfen soruyu cevaplayınız. *