nişan bohçası hazırlığı

Baharın gelişiyle beraber nişan-düğün sezonu açıldığına göre  iki sene önce hazırladığım bohça hazırlığının yazısını artık yazabilirim bence. Evlilik yolunda atılan ilk adımdan sonra ilk telaşlar da yavaş yavaş başlıyor. Bana göre bunlardan en keyiflisi bohça hazırlığı. Çiçekler, danteller, ipekler… İnsan hangisini seçeceğine karar veremiyor. 

Bohça meselesi her yöreye göre değişkenlik gösterebiliyor. Bu işlerin kolay olması tamamen iki ailenin birbiriyle uyumlu olmasıyla alakalı. Kimileri herkese ayrı ayrı bohça hazırlarken kimileri  sadece ev içindekilere ve aile büyüklerine hazırlıyorlar. Biz nişanda sadece gelin ve damat bohçası, düğüne yakın da ev içine ve aile büyüklerine bohça yaptık.

Burada size göstermek istediğim bohçaların içeriğinden ziyade süslemeler. Çünkü içerik adetlere, imkanlara ve isteklere göre değişiyor. Ne yazık ki pek çok insan bu alışverişlerde anlaşmazlığa düşüp işi ayrılığa kadar götürebiliyorlar. Adı üstünde bunlar adet. Tadını çıkarmak için abartmamak, itidalli olmakta her zaman fayda var. 

Bizim bohça alışverişimiz çok kolay ve hızlı oldu. 19 Mayıs resmi tatil olunca görümcem ve eşi Bursa’dan geldiler. O gün sabahtan akşama kadar birkaç eksik dışında herşeyi hallettik. Asıl olay zaten alışverişten sonra başlıyor.

Biz bohçalarımızı instagramdan @cupcakeayse Ayşe abla’ya yaptırdık. Eğer böyle bir arayış içindeyseniz gözüm kapalı tavsiye ederim. Gerçekten işini severek yapıyor. 

 

Ben aldığımız herşeyi önüme döktüm ve nelere ihtiyacımız olduğunu Ayşe ablaya yazdım. Mesela iki ayakkabı bir terlik mi almışız; 3 ayakkabı kesesi. Bir tane parfüm ve bakım malzemeleri için kese, bir tane tesbih kesesi, bir tane de kemerler için kese vs.

Kaç tane pantolon ve gömlek var? O kadar askı ve çiçek vs. Ben katlanan kıyafetler ve pijamalar için de çengelli iğneyle takabileceğim çicekler istemiştim. Fiyonkuna, bağlayacağım kurdelesine kadar hazır geldi. 

Bursa’nın bohça adetinde damatlık nişan bohçasında olurmuş. Damatlığı ve diğer pantolon-ceket takımı için iki ayrı kılıf hazırladık. Pike takımını ve havluyu bohçaya, damat seccadesini ise üstte gördüğünüz seccade kesesine koyduk.

Herşey hazır olunca bohçayı “bohça” haline getirmek 1 saatimizi bile almadı diyebilirim. Genelde alınanları koymak için valiz ve ya taşlı dantelli sandıklar kullanılır. Ben biraz daha farklı birşey istiyordum.  Home Sweet Home’dan aldığım bu sandıklar şimdi evimin girişinde misafirlerimizi karşılıyor. Aradan iki sene geçmiş olmasına rağmen bundan daha güzel bir bohça sandığı görmediğimi mütevazilikle belirtmek isterim 🙂

Gelelim aileye hazırladığımız bohçaya. Bu konuya değinmeden geçmek istemiyorum. Çünkü bu bohçanın içeriğini annemle beraber hazırladık ve gerçekten işe yaramayacak tek bir parça dahi almadık.  Sonuçta yeni tanıştığınız insanlara ‘hediye’ hazırlamak sanıldığı kadar kolay bir iş değil. Zevkini bilmiyorsunuz, bedenini, ona uyan şeyleri… 

Biz bu bohçalara; bohçasıyla takım seccade, nevresim takımı, havlu, bayanlara kumaş ve eşarp erkeklere ve çocuklara gömlek ve çorap koyduk. Böylece işe yarar güzel bir hediye oldu. 

Bunlara ne kadar önem verirsek verelim öncelik tabi ki huzur, mutluluk. Bohça dediğimiz şey gelip geçici. Büyüklerin deyimiyle hepsi çul caput. İstediğimiz gibi olmadıysa büyütüp moral bozulacak şeyler değil. Umarım herşey gönlünüzün güzelliğince olur… 

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapabilmek için lütfen soruyu cevaplayınız. *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.