Kitchenaid’de ayçekirdekli buğday ekmeği

anne-ekmeği-2

 

Üzerimize cemaliyle yumuşacık karlar indirip, celaliyle dağları ve yolları kara bürüyen Rabbimiz…Kalplerimize kar tanesinin paklığını indir. Mutluluklarımızı kar taneleri adedince çoğalt. Hüzünlerimizi rahmetinin dokunuşuyla kar taneleri gibi erit. Dostluklarmızı herbir kar tanesi gibi özel ve güzel eyle. Bizi senin rızan yolunda uçuşan kar taneleri eyle. Günahlarımızı gufranının karında yıka ve temizle… Amiin…💕”

Yılın ilk karlı gününe uyandık bu sabah. Tutar mı tutmaz mı derken sabah bembeyaz bir manzara karşıladı hepimizi. Okullar tatil, çocuklar mutlu. Şimdiden İstanbul valisi Vasip Şahin konulu espriler yapılmaya başladı bile. Geçen sene az gülmemiştik. Durun hatırlatayım:

4jpg_Fotor_Collage

 

Her sene yılın ilk karında kek yapardım, ilk karın keki diye. Bu sene de ilk karın ekmeği olsun.

-ama bunu annem yaptı çaktırmayın 🙂 –

İşte Mis gibi anne ekmeği…

MALZEMELER:

3 su bardağı tam buğday unu

1 tatlı kaşığı tuz

1 tatlı kaşığı şeker

yarım paket instant kuru maya

1buçuk su bardağı su

1/2 bardak zeytinyağı (fındık yağı da olur)

ÜZERİ İÇİN:

ayçekirdeği

YAPILIŞI:

Su dışındaki tüm malzemeleri mikserin kancalı başlığında karıştırıyoruz. Sonra yavaşça suyu ekliyoruz. Hamurun yumuşak bir kivamda olması ekmeğin hafifliği açısından önemli bir püf noktası. Ele yapışmayan yumuşak bir hamur elde ettiğimizde iki saat mayalanmaya bırakıyoruz. Mayaladığımız ekmeğimizi direk kalıba döküyoruz. Bir tatlı kaşığı unu biraz suyla karıştırıp ekmeğimizin üzerine döküyoruz. Onun üstüne de ayçiçeklerimizi serpiyoruz. Böylece en üstte daha farklı bir doku oluşurken ayçiçekleri de ekmeğimize yapışıyor.

Eğer içini domatesli veya zeytinli yapacaksak hamurumuzu biraz daha tok tutmamız gerekiyor. O zaman bir saat mayaladığımız ekmeği unladığımız tezgaha alıp biraz açıyoruz. İçine istediğimiz malzemeleri ekleyip yuvarlıyoruz. Sonra kalıba alıp bir saat da burada mayalanmasını bekliyoruz.

Elde yoğurarak da yapılabilir ama homojen bir karışım yapmak biraz uğraştırıcı olacaktır. Annem bu ekmeği kitchenaidde iki ölçü olarak olarak yapıyor. Bir ölçüden bir baton çıkıyor. Böylece aynı anda iki ekmek elde etmiş oluyoruz. Kalıp olarak ise borcamın batonunu da kullanabilirsiniz. Eğer tok bir kıvamda yaparsanız yuvarlak şekil verip kalıpsız da pişirilebilir. Bu tarifle çok lezzetli ve doyurucu mis gibi bir ekmek oluyor. Hem de uzun süre buzdolabında muhafaza edebilirsiniz çünkü; bayatlamıyor.

Mayalanan ekmeğimizi 180 derecede 40-45 dakika güzelce kızarana kadar pişiriyoruz.

Fırından çıkan ekmeğimiz bir saat dinlendikten sonra servise hazır.

anne-ekmeği

Afiyet olsun…

response to “Kitchenaid’de ayçekirdekli buğday ekmeği” 1

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapabilmek için lütfen soruyu cevaplayınız. *