dondurma tadında limonlu parfe

parfe-1

Bugün bu tatlıyı yapın, gününüz güzelleşsin:)

Bizim yıllardır vazgeçemediğimiz bir yaz tatlısı limonlu parfe. Serin ve ferah. Yapımı çok kolay, malzemesi az. Donmasını beklemek biraz sıkıcı ama her güzelin bir kusuru olur değil mi?

Yine yeni yeniden her yiyenin tarif isteyeceği bir tatlı. Bu vurguyu hemen her yazıda yapmamın bir sebebi var sevgili okuyucular. ( tabi buraları okuyan birileri varsa -arada ses verin okuyoruz diye-) Çünkü bu blog bir yemek blogu değil. Burda yazdığım tarifler benim çok severek yaptığım çok lezzetli ve herkesin yapabileceği tarifler. Bu tatlı da yılların vazgeçilmezleri arasında.

  • malzemeler
  • 5 yumurta
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 2 paket krem şanti
  • 1,5 bardak süt
  • 2 limon
  • 1 paket petibör bisküvi

5 yumurtayı şekerle kar gibi kabarıp köpürene kadar çırpıyoruz. Evet, bu tatlı çiğ yumurtayla yapılıyor. Ama yumurta o kadar çırpılıyor ki tadı kesinlikle gelmiyor. Ardından başka bir kapta krem şantileri 1,5 bardak sütle katı bir kıvam alana kadar çırpıyoruz. Limonların kabuğunu rendeleyip sularını sıkıyoruz. Bisküvileri rondodan un gibi olana kadar geçiriyoruz.

parfe3

Limonları bu tarz bir el rendesiyle rendelerseniz hem yerken ağza gelmez hem de limonun acı kısmını rendelememiş oluruz.

parfe

Ben genelde kare büyük borcamda yapıyordum. Bu sefer sunumu güzel olsun diye kelepçeli kalıp tercih ettim. Hem servisi kolay oldu hem de görüntüsü çok uğraşılmış bir pasta gibi oldu. Kalan kremayı da küçük bir kaba aldım. İkinci bir tatlı daha oldu. Bisküviyi hem alta hem üste koyuyoruz. Ama alta çok koymanıza gerek yok. Yapışmıyor çünkü. 5-6 saat dondurucuda bekledikten sonra buz gibi ferah limonlu parfemiz hazır. Afiyet olsun…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapabilmek için lütfen soruyu cevaplayınız. *