700 yıllık osmanlı mirası: cumalıkızık

cumalikizi1-s

Daracık sokakları, taş yolları, cumbalı ahşap evleriyle güzel bir Osmanlı köyü Cumalıkızık. Uludağ’ın etekleriyle vadiler arasında kaldığı için burdaki köylere kızık adını vermişler. Civar köylerin cuma namazı için toplandığı kızık da Cumalıkızık ismini almış haliyle.

Kayınvalidemler, annemler ve biz, görümcemlerin davetiyle hep beraber kahvaltıya gittik Cumalıkızık’a. Hava bahardan kalma, mis gibiydi. Belki de bu yüzden inanılmaz bir kalabalık vardı. Zaten dar olan sokaklarda zar zor yürüyebildik. Buna rağmen çok sevdim ben bu tarihi köyü.

700 yıllık kızık, Kınalı Kar dizisinden sonra turistik bir bölge haline gelmiş. Köylüler evlerini işletmeye açmışlar. Misafir ağırlar gibi ağırlıyorlar sizi evlerinde.

Biz Yavuz gözleme evine gittik. Ev ortamı olduğu için bir oda tamamen size ait oluyor. Yanan soba ile sıcacık bir ortamda ailecek kahvaltı yapıyorsunuz. Güzellik bakan gözde derler. Biz oldukça memnun kaldık bu sıcak mekandan.

cumalikizik2-s

Bir yandan cızırdayan soba, ahşap camlardan içeriye süzülen güneş, büyüklerin tatlı sohbeti ve misket oynayan çocuklar. Onları izlemek bile huzur sebebi…

Kahvaltıdan sonra köyde kısa bir yürüyüş yaptık. Küçük dükkanlarda antika hediyelikler, köylülerin ördüğü el işleri gibi şeyler satılıyor. Giderken rahat bir ayakkabı giymenizde fayda var. Yollar taş ve dik olduğundan yürüyüş biraz zorlayabilir. Sadece Cumalıkızık için Bursa’ya gidilmez belki ama yolunuz buralara düşerse uğramadan geçmeyin. Böylece Avm gezginleri olmaktan sıyrılıp tarihimize bir nebze olsa sahip çıkmış oluruz. 

cumalikizik3-s

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapabilmek için lütfen soruyu cevaplayınız. *