bir anahtar hikayesi

key

Bakara Suresi 216. surede Allah bize şöyle diyor;

كُتِبَ عَلَيْكُمُ الْقِتَالُ وَهُوَ كُرْهٌ لَكُمْۚ وَعَسٰٓى اَنْ تَكْرَهُوا شَيْـٔاً وَهُوَ خَيْرٌ لَكُمْۚ وَعَسٰٓى اَنْ تُحِبُّوا شَيْـٔاً وَهُوَ شَرٌّ لَكُمْۜ وَاللّٰهُ يَعْلَمُ وَاَنْتُمْ لَا تَعْلَمُونَ۟

(Ey mü’minler!) Hoşunuza gitmediği halde, savaş üzerinize farz kılınmıştır. Bir şey hoşunuza gitmediği halde sizin için hayırlı olabilir. Bir şey de hoşunuza gittiği halde sizin için kötü olabilir. Allah bilir, siz bilmezsiniz!
Bizim için şer görünen başkası için hayır olabilir mi?
Evet olabilir!

Ufak bir örnek verirsem belki daha açıklayıcı olabilir. Geçenlerde daha önce hiç yapmadığım bir hata yaptım. Evden çıkarken anahtarı arkada unutup kapıyı çektim. Aceleciliğime verdim durumu. Annemde yedek anahtar var fakat anahtar arkada. Tam takılı mı çektim mi hatırlamıyorum da. Açılır mı açılmaz mı derken Ahmet Enes’i bekleyelim dedik.  Akşam yemeği yine anne elinden olacaktı fena mı 🙂

Neyse, eşim yoldayken aramış çilingiri, bir saate gelirim dediği için de otoparkta beklemiş. Annem bir ara sordu bana, anahtarı denemiş mi Ahmet Enes? Eşime sorma gereği dahi duymadım. Dedim, tabii ki! Kesin denemiştir hatta kapıyı açmaya bile çalışmıştır. Olmadığı için çilingir bekliyor. – öyle miydi acabaa?-

Durum Ahmet Enes gelince anlaşıldı. Denemek aklına bile gelmemiş. Çilingirle birlikte yukarı çıkınca dur abi önce ben deneyeyim demiş ve kapımız ardına kadar açılmış. Kapımıza kadar geldiği için de çilingire  ödemesini yapmış.

Tevafuk aynı gün tefsir dersinde hocamız sizin için şer görünen başkası için hayırdır konusunu anlattı. Eğer kimse arabasını çarpmasa kaportacılar nerden ekmek yiyecek, hiç birimiz hasta olmasa doktorlar, eczacılar nasıl para kazanacak… Velhasıl hepimizin hayatı mükemmel ve sorunsuz olsa bu dünya Nasıl dönecek?

Gelelim bize. Anahtar arkadayken kapıyı çekmem ilginç, çünkü ilk iş anahtarı alırım normalde. Hadi boşluğuma geldi, yaptım diyelim niye akşamı bekledim annemdeki anahtarla da deneyebilirdim. Sonra eşime gelelim. Bildiğiniz, basireti bağlanmış. İnsan yukarı çıkıp denemez mi? Oturdum kaldım diyor otoparkta.

 Anahtarı unutmak değildi mesele çilingirin para kazanmasıydı belki de. Kim bilir bizim bilmediğimiz başka ne gerçekler var işin içinde.  Bu kıssadan bize düşen hisse ise şu: Bu hayatta herşey Allah’tan. Biz yaptığımızı sanıyoruz ama hayır, Allah yaptırıyor. Unutturan da o, hatırlatan da o!

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapabilmek için lütfen soruyu cevaplayınız. *